Expozice ve spolupráci

Na některých regionálních výstavách a expozicích jsme se podíleli poskytnutím části podkladů či archiválií. Zde uvádíme stálé expozice, které můžete navštívit.

Portmoneum - Muzeum Josefa Váchala v Litomyšli

Portmoneum - Muzeum Josefa Váchala v Litomyšli

Josef Portman, úředník, soukromý tiskař a sběratel umění, si interiér svého domu nechal v letech 1920–1924 vymalovat a vybavit originálním nábytkem od Josefa Váchala. 24. března 2017 byla slavnostně otevřena nová expozice. Portmoneum – Museum Josefa Váchala provozuje Regionální muzeum v Litomyšli, zřizované Pardubickým krajem. Na vzniku nové expozice se podíleli: Památník národního písemnictví, Národní muzeum, Moravská galerie v Brně a Regionální muzeum v Litomyšli.

Expozice Památníku Karla Čapka ve Strži

Expozice Památníku Karla Čapka ve Strži

Expozice zaměřená na život a dílo Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky ve Strži u Staré Huti. Autorkami nové podoby expozice instalované v letech 2016-2021 jsou Kristina Váňová a Tereza Todorová. I tato expozice, stejně jako její předchozí podoba, čerpá z fondů Památníku národního písemnictví a má z PNP dlouhodobě zapůjčenou původní Čapkovu pracovnu.

Expozice v rodném domu K. J. Erbena v Miletíně

Expozice v rodném domu K. J. Erbena v Miletíně

Poslední zásadní opravou prošel domek na jaře roku 1996. Za spolupráce Památníku národního písemnictví a Národního muzea vznikla vkusně a moderně řešená stálá výstava, která přibližuje Erbenův život i dílo a připomíná tvář a atmosféru Miletína v dobách básníkova dětství. Nová expozice byla poprvé zpřístupněna 17. dubna 1996.

Muzeum Josefa Dobrovského v Chudenicích

Muzeum Josefa Dobrovského v Chudenicích

Ve Starém zámku v Chudenicích se nachází vedle expozice o historii rodu Czerninů i rozsáhlá stálá výstava věnovaná životu a dílu Josefa Dobrovského. Pobýval zde nejen jako host svého přítele hraběte Eugena Czernina, ale i jako vychovatel jeho dětí. Výstavu s použitím materiálu ze sbírek PNP vytvořila kurátorka Literárního archivu PNP Yvetta Dörflová. V další části zámku pak nalezneme expozici věnovanou historii Chudenic a významným osobnostem spojených s tímto místem. Výstavní panely zobrazující např. život a dílo K. S. Amerlinga a jeho ženy, přítele Boženy Němcové Viléma Dušana Lambla, jeho bratrů a sester i Josefa Franty Šumavského připravila opět ze sbírek PNP Y. Dörflová.

Expozice v rodném domě Václava Hanky v Hořiněvsi

Expozice v rodném domě Václava Hanky v Hořiněvsi

Hořiněves zřejmě nejvíce zviditelnil její rodák, spisovatel, bohemista, básník a velký vlastenec Václav Hanka, „objevitel“ Rukopisu královédvorského. Rodný dům Václava Hanky je v Hořiněvsi dochován, jedná se o roubený lidový dům, který byl postaven kolem roku 1720 jako zájezdní hospoda. Stálá expozice vznikla ve spolupráci s Literárním archivem PNP.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše