Výstavy online
Některé z našich minulých výstav jsou zachyceny na mikrowebech. Jejich přehled naleznete zde. Níže jsou uvedeny výstavy putovní, které nabízíme.
65 unikátů
Výstava k 65. výročí založení Památníku národního písemnictví. Jeho sbírky tvoří na 7 milionů sbírkových předmětů různého charakteru. Jsou zde uložené rukopisy, portréty, dopisy, rukopisné záznamy, autografy a řada dalších předmětů, a to i osobní povahy. Z tohoto množství jsme k výročí založení instituce vybrali 65 nejvýznamnějších archiválií. Jedná se o výjimečné předměty a kulturní symboly, s nimiž jsou spojena jména jako Božena Němcová, Josef Váchal, Ludvík Vaculík nebo Václav Havel.
Ukrajinské umění / Українське мистецтво
Virtuální výstava přináší výběr z tvorby ukrajinských umělců z našich fondů, abychom alespoň symbolicky podpořili ukrajinskou kulturu v současné době postihnutou válečným konfliktem a připomněli si, že tvorba ukrajinských autorů je stále uchována také v zahraničních sbírkách a má řadu souvislostí s naší zemí. Autory výstavy jsou Jakub Hauser, Bronislava Kuzica Rokytová, Barbora Vlášková.
Wenceslaus Hollar Bohemus
Virtuální výstava jednoho z nejvýznamnějších barokních rytců 17. století připomněla 410. výročí od narození a 340 let od úmrtí Václava Hollara. Zahrnovala kolekci rytin z fondů Jiřího Karáska ze Lvovic, Jarmila Krecara z Růžokvětu a Arna Sáňky s náměty městských vedut, krajin, žánrových výjevů, portrétů, karikatur či mytologických, historických i politických událostí a map. Ale také grafiky zachycující rostlinné, zoomorfní či jiné přírodopisné motivy a kostýmní tvorbu. Kurátorka: Barbora Vlášková. Technická realizace webu: Lab.SNG.
Výstavy k zapůjčení
Chcete informovat své publikum o českých spisovatelích a jejich době? Napište si o panelovou výstavu, kterou vám zašleme ve formě tiskových dat. Kontakt: Tomáš Pavlíček, pavlicek@pamatnik-np.cz.
Božena Němcová. Osobnost – dílo – mýtus
Výstava konfrontuje na osmnácti panelech známé životopisné a literárněhistorické reálie Boženy Němcové s představami, které se o ní jako první moderní české autorce utvářely od doby jejího života až do současnosti, a s výklady jejího díla. K dispozici jsou i pracovní listy pro školy a záznam diskuse s editory čtyřsvazkové korespondence Boženy Němcové Magdalenou Pokornou a Robertem Adamem o autorčiných dopisech a jejich místě v jejím životě a díle. Výstava je připravena ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu. 18 panelů
Ty děti mně největší starost dělají (Osudy potomků manželů Boženy a Josefa Němcových ve fotografii)
Ojedinělá výstava je koncipována jako obrazový průvodce věnovaný rodině Boženy Němcové, tedy Josefu Němcovi, dětem a některým vnukům. Pomocí fotografií zachycuje příběh života potomků Boženy Němcové. Ukazuje poprvé její děti jako individuální osobnosti, přibližuje průběh jejich života a názory. Výstava je připravena ve spolupráci s Muzeem Šechtl & Voseček v Táboře a Muzeum Boženy Němcové v České Skalici. 60 panelů
Kdo jsem. Bohumil Hrabal: spisovatel - Čech - Středoevropan
Výstava prezentuje život a dílo patrně nejznámějšího a nejoblíbenějšího českého prozaika 20. století Bohumila Hrabala jak ve víceméně tradiční a všeobecně známé podobě, tak i v souvislostech, s nimiž je dosud obeznámena pouze odborná veřejnost. Koncepce výstavy je založena na třech oddílech spjatých s geografickými, a do jisté míry i symbolickými, prostory: Libeň, Čechy a Morava, Střední Evropa. V rámci expozice je zachycen „zrod spisovatele“ v prostředí pražské periférie až po ohlas jeho díla v sousedních evropských zemích. Putovní výstava k zapůjčení zahrnuje 26 výstavních panelů ve formě tiskových pdf, dále náhledové formáty a závazné pokyny k tisku. Putovní výstava je k dispozici v jazykových mutacích: CZ, DE, ENG. Kurátor výstavy: Tomáš Pavlíček