Poradenská činnost
Metodické centrum nabízí metodický servis a poradenství pro různé subjekty, zvláště pak pro literární muzea a památníky. Na základě závěrů z kolokvií a konferencí pořádaných MC vytváří metodiky a modelové projekty podle požadavků uživatelů. MC přináší aktuální informace o zpřístupňování kulturního dědictví.
2022
Vzorový „pracovní list“ v literární expozici
Kategorie: děti do 6 let
V průběhu roku 2022 byl vytvořen vzorový pracovní list S Knihomolem muzeem literatury. Průvodce pro děti. Funkčnost vytvořeného vzorového listu je ověřována v prohlídkách expozice s dětskými skupinami. Průvodce pro děti vychází z koncepce stálé expozice nového Muzea literatury. Dětským průvodcem je postavička Knihomola. Tiskovina, tj. dětský průvodce, je vytvořen jako celobarevná skládačka. Obsahuje mapu celé expozice a úvodní text ke každé její části. V expozici jsou umístěny samolepky, které označují konkrétní highligty, tedy významné exponáty.
Varianta a) je koncipována jako rychlý průlet Muzeem literatury s akcentem na sběr 10 slepotiskových / reliéfních razítek, které děti otiskují do průvodce. Dalším úkolem je hledání místa, kde Knihomol bydlí a jeden dokreslovací úkol.
Varianta b) je vytvořena pro hlubší seznámení se stálou expozicí, které je zprostředkováno skrz highligty či témata, jež jsou umístěna v jednotlivých částech expozice. Slepotisková / reliéfní razítka buď odpovídají na otázky položené v průvodci, nebo fixují pojmy, s nimiž se děti seznamují.
Edukativní služby
Metodické centrum nabízí vzdělávací pořady a dílny pro všechny stupně škol. Zapojuje se do výuky na VŠ (spolupracuje s Ústavem informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě UK), nabízí odborné stáže pro studenty, zveřejňuje prezentace k dějinám knižní kultury.
2022
Vývoj knižní ilustrace, přednáškový cyklus, Fakulta restaurování, Univerzita Pardubice
říjen 2022 – leden 2023
1. blok – Vývoj knižní ilustrace od techniky ilustrace k historickým technikám tisku. Techniky Tisku před Gutenbergem. Jednolisty, blokové knihy, knihtisk a jeho počátky v Evropě. Kniha a její části, vývoj nejstarší techniky ilustračního doprovodu knih – dřevořezu do konce 18. stol.
2. blok – Inovace v tisku z výšky, tvůrci knižní a časopisecké ilustrace 19. století, návrat dřevořezu na konci 19. století. Bibliofilské tisky, obrodné snahy na konci 19. století – snahy o překonání úpadku knižní produkce. J. Ruskin, W. Morris, (Z. Braunerová, K. Dyrynk v Čechách).
3. blok – Ilustrační techniky v hlubotisku – vývoj (mědirytina, lept, inovace technik tisku z hloubky v 18. století, další vývoj hlubotisku až do 20. století.
4. blok – Vývoj knižní ilustrace v nových technikách, které ovládly 19. století. Vynález litografie a její rozšíření a inovace (algrafie, ofset) v průběhu 19. a 20. století. Vliv nových technik na produkci novinových tisků a jiných periodik.
5. blok – Návrat exkluzivní knihy s obrozenou typografií. Secesní kniha. Proměny knižní úpravy od 90. let 19. století po dnešek.
6. blok – Ilustrace v české knize 20. století a významní ilustrátoři a typografové
7. blok – Bibliofilie v Čechách 20. století, nakladatelé, významné edice. Autorská kniha.
2023
Vývoj knižní kultury II, Fakulta restaurování, Univerzita Pardubice
leden – květen 2023