Granty a projekty
2023
ILUSTRACE DĚTSKÉ KNIHY V KONTEXTU NAKLADATELSKÝCH ZÁMĚRŮ A KULTURNÍCH, IDEOLOGICKÝCH I SOCIOPOLITICKÝCH ZMĚN (1869–1969)
Projekt GA ČR, reg. č.: 21-03670S
Nositel grantu: Památník národního písemnictví
Řešitel: Bronislava Kuzica Rokytová
Doba trvání: od 2021 do 2023
Přísluší asociativní ilustraci knih pro děti hlubší společenskopolitické významy? Projekt analyzuje archivní prameny nakladatelských i osobních fondů a dobové kritiky, aby interpretoval všeobecnou společenskou diskusi včetně tendencí prosazovaných státem a uměleckými kruhy. Hodnocení výtvarných děl vyjde z kulturněhistorického hlediska. Občanská a sociopolitická stanoviska v ilustraci dětem identifikuje prostřednictvím etiky, manipulace, poplatnosti, angažovanosti, ale také projevu svobody a poetizace stylizovaného obrazu. Výzkum vymezí roky 1869, symbolizující přenesení odpovědnosti za vzdělávání na stát a 1969, předznamenávající normalizaci. Důležitým kritériem bude analýza vzájemné provázanosti a specifik nadnárodních vztahů, ať již v rámci Rakousko-Uherska, pohledu německé menšiny nebo otevřenosti Československa světu a srovnání situace na Slovensku. Hlavním výstupem bude kolektivní monografie.
2022
HIKO – HISTORICKÉ KORESPONDENČNÍ SÍTĚ. ALOIS MUSIL A POČÁTKY ORIENTALISTIKY V ČESKOSLOVENSKU
Projekt NAKI II (MK ČR), identif. kód: DG20P02VV006
Nositelé grantu: Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., Knihovna AV ČR, v. v. i. a Památník národního písemnictví
Řešitelé: A. Jůnová Macková (MÚA AAV), M. Vecková (KNAV), T. Pavlíček (PNP)
Doba trvání projektu: od 2020 do 2022
Web
Hlavním cílem projektu je vývoj open source softwaru HIKO zaměřeného na zachycení historické korespondence a korespondenčních sítí za účelem zpracování a zpřístupnění unikátního kulturního dědictví z konce 19. a 1. poloviny 20. století. Vyvinutý software bude v rámci projektu aplikován na pramenný materiál a korespondenční sítě vůdčí osobnosti orientalistiky v meziválečném Československu, arabisty, orientalisty a biblisty Aloise Musila, které představují jedinečný historický pramen. Zmapování významného celku archivních materiálů umožní nahlédnout z nových úhlů pohledu na život Aloise Musila a do jím vytvořených sociálních sítí, jež určovaly kulturní rozvoj a politickou a finanční oporu rozvoje orientalistiky v Československu – etablování orientálních oborů na české univerzitě a interakci českých a německých orientalistů, včetně výzkumných platforem jako byl Orientální ústav. S využitím nového software bude formou webové aplikace zpřístupněna veřejná databáze korespondence Aloise Musila, jež představí korespondenční sítě meziválečné orientalistiky. Monografie zahrne kritické úvodní studie a korespondenci Aloise Musila s politickými špičkami První republiky, výstava a kritický katalog představí budování československé orientalistiky na pozadí kulturních a hospodářských zájmů Československa v Orientu. Druhá monografická publikace zahrne inventář Musilova osobního fondu z PNP – soupis dosud jen v omezené míře přístupného pramenného materiálu, s doprovodnými kritickými studiemi. Digitalizace a zveřejnění korespondence Aloise Musila s orientalisty a politiky První republiky přispěje k uchování významných pramenů k dějinám vědeckého i kulturního života v 1. polovině 20. století. Software HIKO bude vyvíjen s ohledem na standardy pro evidenci historické korespondence a bude využitelný pro další projekty mapující korespondenci historických osobností.
PŘÁTELSTVÍ V KONTEXTU POLITICKÝCH A LITERÁRNÍCH ZÁPASŮ: TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK A JOSEF SVATOPLUK MACHAR
Projekt GAČR, identif. kód: SGA0202000001
Nositelé grantu: Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., Památník národního písemnictví
Řešitelé: Helena Kokešová (MÚA AAV), Petr Kotyk (PNP)
Projekt usiluje zhodnotit dlouhodobý vztah mezi politikem a filozofem T. G. Masarykem a básníkem J. S. Macharem. Akcentováno je přitom téma přátelství dvou mužů-intelektuálů, sledovány budou společenské a osobní předpoklady vzniku jejich přátelství, jeho povaha a stvrzování ve veřejných politických a literárních zápasech, dále bude pozornost věnována interferenci mezi soukromým a veřejným prostorem. Tato nová perspektiva přispěje k pochopení tvorby a činnosti a vůbec modelů jednání význačných osobností, ke studiu často přehlížených souvislostí mezi politikou, myšlením a literaturou. Východiskem výzkumu je korpus více než 500 nedávno znovu objevených dopisů. Výstupy projektu budou tři publikace: mezioborově zpracovaná monografie o Masarykovi a Macharovi a dva svazky obsáhle komentované edice jejich vzájemné korespondence, první z období 1897–1900, druhý z let 1901–1932. Dále budou uveřejněny dvě analytické studie.
2020
OD PRAMENE K EDICI. ZPŘÍSTUPNĚNÍ FONDŮ ČESKÉ LITERATURY A JEJICH VYUŽITÍ V EDIČNÍ PRAXI
Projekt NAKI II (MK ČR), identif. kód: DG16P02H033
Nositelé grantu: Památník národního písemnictví a Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.
Řešitel: T. Pavlíček (za PNP), J. Flaišman (za ÚČL AV ČR)
Doba trvání projektu: od 2016 do 2020
Web
Cílem projektu je zpracování a internetové zpřístupnění reprezentativního výboru archivních fondů předních osobností české literatury 19. a první poloviny 20. století a vytvoření pracoviště, jež bude provádět soustavné zveřejňování dalších, z badatelského pohledu důležitých souborů digitálních kopií archiválií. Totéž pracoviště, koncipované v úzké koordinaci se specializovaným textologickým týmem, dále na základě nově vyvinuté komunikační platformy a postupů ověřených v rámci řešení projektu, zajistí průběžné poskytování podkladového materiálu pro přípravu svazků Kritické hybridní edice. Kromě zpřístupnění významného celku jedinečných kulturních hodnot nejširšímu okruhu zájemců (zejména prostřednictvím portálů www.badatelna.eu a www.esbirky.cz) projekt významně podpoří soustavnou vědeckou ediční přípravu klíčových literárních textů a souborů děl. Neméně významnou funkci pak bude plnit v souvislosti s ochranou kulturního dědictví. Před digitalizací bude přezkoumán fyzický stav archiválií a poškozené jednotliviny či rozsáhlejší celky fondů budou zařazeny do programů odkyselení ohroženého papírového materiálu či náročnějších forem restaurátorského ošetření. Ke klíčovým výstupům projektu bude patřit certifikovaná metodika upravující třídění a popis archivních celků české literatury sledovaného období s ohledem na specifický materiál. Metodika zahrne i základní instrukce týkající se výběru dokumentů vhodných k digitalizaci a přiblíží postupy pro přípravu podkladů k edičnímu zpřístupnění prioritních částí archivních fondů (zejména korespondence a rukopisů). V rámci projektu bude nově vyvinut software umožňující vzájemnou komunikaci a výměnu dat mezi archivním a textologickým pracovištěm. Další softwarová aplikace se bude týkat procesu přípravy kritických vědeckých elektronických edic. V rámci projektu budou připraveny dvě knižní edice tohoto typu a zveřejněny čtyři odborné články mapující aktuální stav tématu a průběžně prezentující výsledky projektu.
2019
HUNGARIKA VE FONDECH PAMÁTNÍKU NÁRODNÍHO PÍSEMNICTVÍ
Grant Maďarsko
Nositel grantu: Filozofická fakulta Budapešťské univerzity
Řešitel: M. Sládek
Doba trvání projektu: od 2013 do 2017
Cílem projektu je sepsat hungarika ve sbírkách Literárního archivu Památníku národního písemnictví (ve zpracovaných a dle možností i v nezpracovaných fondech), vydat soupis těchto hungarik, a tím usnadnit bádání českých a maďarských badatelů zabývajících se česko-maďarskými vztahy a kontakty. Výsledkem bude tištěný soupis v české a maďarské verzi. Zvláštní pozornost je věnována osobním fondům Arno Krause, Františka Brábka, Karla Krejčího, fondu Svazu československých spisovatelů. Součástí soupisu budou na základě požadavků maďarské strany i slovacika vzniklá před rokem 1918, soupis hungarik se tak může stát základem pro stále chybějící soupis slovacik ze sbírek LA PNP.
JOSEF PORTMAN (1893–1968). REGIONÁLNÍ OSOBNOST S EVROPSKÝM PŘESAHEM
Projekt GA ČR, reg. č.: 16-05789S
Nositel grantu: Památník národního písemnictví
Řešitel: V. Hubáčková
Doba trvání: od 2016 do 2019
Cílem projektu je výzkum, odborné zpracování a digitalizace fondu Josefa Portmana, jehož podstatná část je uložená v oddělení uměleckých sbírek PNP. V rámci projektu bude objasněna historie Portmanovy sbírky a jejích souvislostí s Karáskovou galerií. Na základě výzkumu celého fondu v uměleckých sbírkách a vybraných materiálů uložených v oddělení knihovny a literárního archivu PNP bude pomocí aktuálních uměleckohistorických metod v sociokulturním kontextu komplexně interpretován život a dílo Josefa Portmana, tiskaře, bibliofila a sběratele. Podstatná část výzkumu bude věnována jeho sběratelské činnosti a objasnění jeho vztahů s domácími a zahraničními umělci. Portman spolupracoval s řadou českých výtvarných umělců, např. Zdenkou Braunerovou, Josefem Váchalem, Janem Konůpkem, Miladou Marešovou, Karlem Svolinským, Antonínem Strnadelem, Václavem Maškem, Helenou Šindelářovou-Žváčkovou, z literátů patřili k jeho nejoblíbenějším Otokar Březina, Miloš Marten a Jaroslav Durych. Snaha překročit hranice domácího prostředí a navázat kontakt se světovou kulturou se projevila ve výběru literárních námětů i autorů výtvarné výzdoby tisků. Jako jeden z prvních nakladatelů u nás vydal texty Franze Kafky, pro jejichž výzdobu našel rovnocenného tvůrce – německého grafika Alberta Schamoniho. Pro spolupráci na svých tiscích hledal Portman i další zahraniční výtvarníky, např. Georga Rouaulta, Georga Grosze aj. Na toto téma chybí samostatná odborná studie. Nedostatečně prozkoumaná a teoreticky zhodnocená zůstává Portmanova sběratelská činnost. Projekt se zaměří na uvedená témata a bude se opírat o podrobný výzkum primárních i sekundárních pramenů, především Portmanova fondu PNP, materiálů z Městské galerie v Litomyšli, Regionálního muzea v Litomyšli, několika státních oblastních archivů a soukromých sbírek. Hlavním výstupem bude kolektivní monografie Josef Portman (1893–1968). Na pomezí bibliománie, která obsáhne všechny aspekty Portmanovy mnohostranné osobnosti. Nejvýznamnější sbírkové předměty budou zveřejněny v Registru sbírek výtvarného umění a na dalších specializovaných webových portálech.
ZKUŠENOST EXILU. OSUDY EXULANTŮ Z ÚZEMÍ BÝVALÉHO RUSKÉHO IMPÉRIA V MEZIVÁLEČNÉM ČESKOSLOVENSKU
Projekt NAKI II (MK ČR), identif. kód: DG16P02R057
Nositel grantu: Památník národního písemnictví
Řešitel: M. Kuthanová
Doba trvání projektu: od 2016 do 2018
Cílem projektu je prohloubení a rozšíření výsledků dosavadního bádání o tématu prostřednictvím základního výzkumu v archivech, muzeích, galeriích, ale i soukromých sbírkách především na českém území. Komplexní přístup k interpretaci dílčích výstupů i fenoménu emigrace jako celku vychází z moderního výzkumu v oblasti kulturní historie a národní identity. Předpokládaným cílem je představení jevu meziválečné emigrace v širokém spektru aspektů a zaměření na oblasti bádání, které dosud nestály v centru pozornosti a nabízejí potenciál nových poznatků, jako aktivity emigrantů neruských národností, popis každodenního života emigrantů, zkoumání jejich činnosti v oblasti divadla a filmu, osudy výtvarných umělců-emigrantů, činnost technické inteligence aj. Prostřednictvím výstavy a doprovodných programů bude téma prezentováno široké veřejnosti. Přitažlivou formou (výtvarné zpracování, jedinečné exponáty) se výstavní projekt pokusí přispět ke změně obecného povědomí o podobě migrace ze zemí bývalého carského Ruska a nabídnout vědecky podložený obraz oproštěný od ideologických interpretací a předsudků. Informačně různorodý potenciál výstavy významně přispěje k obohacení tradičního obrazu první republiky o fenomén ruské a ukrajinské diaspory, která tvoří významnou část kulturní historie a identity nejen České republiky, ale i dalších států Evropy a Ameriky. Ve své odborné části projekt nabídne možnost vědecké reflexe nových poznatků jak v podobě katalogu, tak v rámci mezinárodní vědecké konference. Jejím cílem bude podnícení badatelského zájmu o česká specifika východní emigrace směrem na západ. Setkání rovněž umožní prezentaci bohatých pramenů a sbírkových fondů k tomuto tématu, které se nacházejí na našem území, a mezinárodní výměnu výsledků bádání. Zvláštní pozornost bude věnována mapování různých kolektivních forem sdružování na bázi občanské společnosti, které byly organizační platformou pro většinu aktivit příslušníků emigrace jak u nás, tak v jiných zemích.
2016
MODERNISMUS – MACHAR – MASARYK: MYŠLENÍ, TVORBA A JEDNÁNÍ
Projekt GA ČR , reg. č.: 14-29050S
Nositel grantu: Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v.v.i.
Spolunositel: Památník národního písemnictví
Řešitel: P. Kotyk
Doba trvání projektu: od 2014 do 2016
Projekt má přispět k postižení stěžejní etapy utváření rané české moderny, během níž byly v polemických střetech formulovány hlavní zásady a v jejímž závěru došlo k názorové diferenciaci uvnitř mladé generace. Ústředním tématem výzkumu je oboustranně inspirující vztah mezi T. G. Masarykem a J. S. Macharem, a to v dobových intelektuálních, kulturních, literárních a politických souvislostech. Zaměřuje se na pojetí modernismu obou sledovaných osobností jako vůdčích představitelů literární, kulturní, vědecké, sociální aj. kritiky a na proměnlivý vztah mezi jejich myšlením, tvorbou a jednáním. Na přelomu 19. a 20. století procházela česká společnost významným přerodem, kdy docházelo k osamostatňování a profesionalizaci polí politiky, vědy i umění. V politice se dotvářela struktura politických stran a vytvářelo se schéma politického vzestupu, které často vedlo přes žurnalistické a též nově se ustalující politické struktury. S prosazujícím se masovým charakterem politiky se dařilo propojit organizační stranickou strukturu s nově vytvářenou členskou základnou. Zároveň probíhal proces restrukturalizace stranického spektra, v němž se nově uplatňovaly jak vznikající zájmové strany, tak dosud mimo parlament stojící sociální demokracie. V tomto přerodu měl zásadní význam postoj mladých spisovatelů, básníků a uměleckých kritiků, kteří vedli od osmdesátých let 19. století spor s národními ideály, přehodnocovali poměr mezi uměním a společností, prosazovali nezávislost umění na vnějších požadavcích, zejména národně vzdělávacích. Přestože se umělecká moderna ke stranické politice stavěla kriticky a odmítala ideologickou manipulaci obou liberálních stran, hledala řada jejích představitelů způsoby veřejného působení při zachování zásadních požadavků kriticismu a individualismu vytknutými již T. G. Masarykem. Markantním příkladem pokusu o spolupráci politiků a umělců je manifest Česká moderna z podzimu 1895 nebo aktivity J. S. Machara, Viktora Dyka, S. K. Neumanna a dalších. Vliv těchto osobností stoupal úměrně s šířící se skepsí z dobového politického modelu a z uvolňování rakouské identity (nejen) v české společnosti. Prosazování se nepolitické politiky také souviselo s diskreditací rakouské a za doby monarchie se etablující politiky v době gradujícího nacionálního programu za světové války. Srovnatelné pohyby přitom můžeme sledovat v českých, polských, maďarských a s jistým předstihem též v německých zemích.
2014
PROJEKT COMMUNITAS PRO PRAXIS – PARTNERSTVÍ PRO PRAXI
reg. č. projektu: CZ.1.07/2.4.00/17.0133
doba trvání projektu: od 1. 8. 2011 do 31. 7. 2014
operační program: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost
řešitel za PNP: N. Macurová
výstup: příručky – Pokyny pro zpracování archivního materiálu v Literárním archivu PNP a Manuál k vyplňování programu Janus Archiv v Literárním archivu PNP
2011
KARÁSKOVA GALERIE – II. ČÁST. ČESKÉ VÝTVARNÉ UMĚNÍ PŘELOMU 19. A 20. ST. A 1. POLOVINY 20. ST.
projekt MK ČR, identif. kód.: DE06P04OMG012
řešitel: R. Dačevová a kol.
doba trvání projektu: od 2006 do 2011
výstup: publikace – Karáskova galerie. České výtvarné umění přelomu 19. a 20. století a první poloviny 20. století ve sbírce Karáskovy galerie, edice Depozitář, PNP, Praha 2012
JIŘÍ KARÁSEK ZE LVOVIC – SBĚRATEL EVROPSKÉHO VÝZNAMU
projekt GA ČR, reg. č.: 405/07/1589
řešitel: A. Petruželková a kol.
doba trvání projektu: od 2007 do 2011
výstup: výstava – Anatomie knihovny, letohrádek Hvězda, Praha 2012 a publikace – Knihovna Karáskovy galerie a její světy, Arbor vitae a PNP, Praha 2011
2007
PŘÍPRAVA EDICE BAROKNÍHO ROMÁNU VELIKÝ ŽIVOT PÁNA A SPASITELE NAŠEHO KRISTA JEŽÍŠE OD KAPUCÍNA MARTINA Z KOCHEMU
projekt GA ČR, reg. č.: 405/05/0095
řešitel: M. Sládek
doba trvání projektu: od 2005 do 2007
výstup: publikace – Miloš Sládek: Veliký život Pána a Spasitele našeho Krista Ježíše od kapucína Martina z Kochemu, Argo, Praha 2007
SOUPIS GERMANIK V LITERÁRNÍM ARCHIVU PNP
projekt GA ČR, reg. č.: 405/05/2679
řešitel: N. Macurová
doba trvání projektu: od 2005 do 2007
výstup: tištěný soupis, ev. CD
2006
ZPRACOVÁNÍ FONDU JOSEFA HLÁVKY
projekt Nadace Nadání Jos., M. a Z. Hlávkových, Národohospodářský ústav Jos. Hlávky
řešitel: V. Dyková
doba trvání projektu: od 2003 do 2006
výstup: tištěný soupis
2005
SOUPIS FONDU A SCÉNÁŘ K EXPOZICI SPISOVATELE JAROSLAVA FOGLARA
projekt MK ČR, identif. kód.: DA00P01OLK003
řešitel: D. Lábusová
doba trvání projektu: od 2000 do 2005
výstup: tištěný soupis
NEZNÁMÉ HODNOTY (ZPRACOVÁNÍ, SOUPIS, ZPŘÍSTUPNĚNÍ FONDU)
projekt MK ČR, identif. kód.: DA04P01OUK011
řešitel: H. Klínková, A. Petruželková
doba trvání projektu: od 2004 do 2005
výstup: tištěný soupis
2004
SOUPIS OSOBNÍHO FONDU JANA WERICHA
projekt MK ČR, identif. kód.: DA01P01OUK021
řešitel: R. Ferklová
doba trvání projektu: od 2001 do 2004
výstup: tištěný soupis
ARCHIV – DATABÁZE LITERÁRNÍHO ARCHIVU PNP
projekt GA ČR, reg. č.: 405/02/0104
řešitel: N. Macurová a kol.
doba trvání projektu: od 2002 do 2004
výstup: realizováno
2003
SOUPIS POLONIK ULOŽENÝCH V LITERÁRNÍM ARCHIVU PAMÁTNÍKU NÁRODNÍHO PÍSEMNICTVÍ
projekt MK ČR, identif. kód.: DA00P01OLK004
řešitel: M. Sládek
doba trvání projektu: od 2000 do 2003
výstup: tištěný soupis, ev. CD
2002
KRITICKÁ EDICE VZÁJEMNÉ KORESPONDENCE FRANTIŠKA HRUBÍNA A VÁCLAVA ČERNÉHO Z LET 1945–1953
projekt MK ČR, identif. kód.: DA01P01OUK022
řešitel: R. Hamanová
doba trvání projektu: od 2001 do 2002
výstup: publikace – František Hrubín – Václav Černý: Vzájemná korespondence z let 1945–1953, Torst, Praha 2004
KATOLICKÁ MODERNA V ZRCADLE KORESPONDENCE
projekt MK ČR, identif. kód.: DA01P01OUK027
řešitel: H. Klínková
doba trvání projektu: od 2001 do 2002
výstup: článek – „Katolická moderna v zrcadle korespondence – zpráva o dvou edicích“, sborník Literární archiv, PNP, Praha 2004
2001
KARÁSKOVA GALERIE – I. ČÁST. ČESKÉ VÝTVARNÉ UMĚNÍ 19. STOLETÍ
projekt MK ČR, identif. kód.: DA00P01OOU001
řešitel: R. Dačevová a kol.
doba trvání projektu: od 2000 do 2001
výstup: výstava – Sen o říši krásy I., II., Obecní dům, Praha 2001 a
publikace – Sen o říši krásy, Obecní dům, Praha 2001
PRŮVODCE PO FONDECH LITERÁRNÍHO ARCHIVU PAMÁTNÍKU NÁRODNÍHO PÍSEMNICTVÍ DO ROKU 1997
grant GA ČR, reg. č.:405/98/0053
řešitel: N. Macurová a kol.
doba trvání projektu: od 1998 do 2001
výstup: CD
VĚDECKÉ ZPRACOVÁNÍ A ZHODNOCENÍ OSOBNÍHO FONDU A KNIHOVNY VLADIMÍRA HOLANA
projekt MK ČR, identif. kód.: DA98P01UKK008
řešitel: T. Pavlíček, A. Petruželková
doba trvání projektu: od 1998 do 2001
výstup: tištěný soupis
1999
RUSKÁ A UKRAJINSKÁ EMIGRACE V MEZIVÁLEČNÉM ČESKOSLOVENSKU I., II. (KULTURNÍ A VĚDECKÝ PŘÍNOS)
granty GA ČR , reg.č. : 404/93/0262, 409/97/0818
nositel grantu: Slovanský ústav AV ČR
spolunositel: Památník národního písemnictví
řešitel: M. Dandová, M. Zahradníková
doba trvání projektu: od 1993 do 1999
výstup: publikace – Ruská a ukrajinská emigrace v Československé republice 1918–1938, Archiv AV ČR ve spolupráci s PNP, Praha 1996 a článek – „Ruská a ukrajinská meziválečná emigrace ve fondech PNP“, sborník Literární archiv, PNP, Praha 1999
Interní výzkumné úkoly
Studie týkající se knihovních celků
Řešitel: J. Kašpar
Výstup: pod názvem Významné osobnosti české vědy a kultury od dob starších po moderní epochu provenience sbírky starých tisků (sign S a SF) vyjde v roce 2020 v edici Depozitář, řada Studie.
Oddělení: Knihovna