Granty a projekty

2023

Český literární exil 1948–1989

Projekt NAKI III programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje v oblasti národní a kulturní identity MK ČR, identif. kód: DH23P03OVV011
Nositelé grantu: Památník národního písemnictví a Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.
Řešitelé: Gabriela Romanová (ÚČL), Michaela Kuthanová (PNP)
Doba řešení projektu: 2023–2027

Projekt je zaměřen na výzkum problematiky českého literárního exilu druhé poloviny 20. století. Exilové komunity v dobách bipolárního světového uspořádání fungovaly jako významný reprezentant českého kulturního prostředí a aktivně se podílely mj. na šíření děl nezávislé české literatury, která nebylo možno v domácích podmínkách publikovat a která patří mezi klíčové tituly moderní české literatury.

Projekt je řešen ve spolupráci Ústavu pro českou literaturu AV ČR jako největší oborové výzkumné instituce a Památníku národního písemnictví jako největší oborové instituce paměťové. Jeho ambicí je fenomén českého literárního exilu uchopit komplexně s využitím nejnovějších poznatků a progresivních výzkumných a dokumentačních metod a vytvořit nová originální výzkumná řešení. Jde vůbec o první kolektivní projekt zaměřený cíleně na problematiku českého literárního exilu, která dosud nebyla ve své celistvosti dosavadním bádáním zpracována. Projekt proto na straně jedné připraví nezbytnou dokumentační a informační bázi pro výzkum tohoto fenoménu, zároveň ale prostřednictvím jednotlivých výstupů nabídne i syntetizující interpretaci exilové literatury. Ve svém výsledku tak bude znamenat zásadní kvalitativní a kvantitativní posun pro výzkum české exilové literatury druhé poloviny 20. století založený na původním odborném výzkumu řešitelského týmu.

Projekt vychází z přípravy rozsáhlé dokumentační báze. Po celou dobu řešení bude probíhat intenzivní pořádání nezpracovaných archivních celků exilových autorů (mj. L. Aškenazyho, I. Diviše, I. Fleischmanna, I. Jelínka, A. Opaska či J. Vladislava). Další vybrané fondy pak budou digitalizovány a internetově zpřístupněny (J. Čep, F. Kovárna) a materiál z nich bude možno již v průběhu prací využít pro plánované výstupy projektu. Tyto práce se promítnou do kvalitnější péče o nově pořádaný sbírkový materiál a umožní moderní formy jeho prezentace. 

Projekt je zaměřen primárně na aplikovaný výzkum,  který bude realizován prostřednictvím následujících výstupů: specializované bibliografické databáze, která na základě stávajících zdrojů nově a komplexně zmapuje literární produkci českého literárního exilu a do budoucna bude sloužit jako výchozí datová základna pro výzkum této oblasti, specializované výstavy a návazného kritického katalogu, které s využitím unikátních zdrojů Památníku národního písemnictví a dalších paměťových institucí představí odkaz českého literárního exilu, audiovizuálního dokumentu (včetně odborného scénáře), který bude atraktivní formou prezentovat soubor unikátních archivních videonahrávek ze sbírek Památníku národního písemnictví a umožní zprostředkovat fenomén literárního exilu prostřednictvím dalších prezentačních či edukačních aktivit a interaktivní odborné mapy, která přiblíží jednotlivé entity exilového literárního života (instituce, časopisy atp.) v časoprostorových souvislostech. Součástí projektu budou též monografie o Josefu Škvoreckém jako jednomu z nejvýraznějších představitelů exilové literatury a monografie věnovaná pramenům k životu a dílu Jana Vladislava.

 

ILUSTRACE DĚTSKÉ KNIHY V KONTEXTU NAKLADATELSKÝCH ZÁMĚRŮ A KULTURNÍCH, IDEOLOGICKÝCH I SOCIOPOLITICKÝCH ZMĚN (1869–1969)

Projekt GA ČR, reg. č.: 21-03670S
Nositel grantu: Památník národního písemnictví
Řešitel: Bronislava Kuzica Rokytová
Doba trvání: od 2021 do 2023

Přísluší asociativní ilustraci knih pro děti hlubší společenskopolitické významy? Projekt analyzuje archivní prameny nakladatelských i osobních fondů a dobové kritiky, aby interpretoval všeobecnou společenskou diskusi včetně tendencí prosazovaných státem a uměleckými kruhy. Hodnocení výtvarných děl vyjde z kulturněhistorického hlediska. Občanská a sociopolitická stanoviska v ilustraci dětem identifikuje prostřednictvím etiky, manipulace, poplatnosti, angažovanosti, ale také projevu svobody a poetizace stylizovaného obrazu. Výzkum vymezí roky 1869, symbolizující přenesení odpovědnosti za vzdělávání na stát a 1969, předznamenávající normalizaci. Důležitým kritériem bude analýza vzájemné provázanosti a specifik nadnárodních vztahů, ať již v rámci Rakousko-Uherska, pohledu německé menšiny nebo otevřenosti Československa světu a srovnání situace na Slovensku. Hlavním výstupem bude kolektivní monografie.

 

2022

HIKO – HISTORICKÉ KORESPONDENČNÍ SÍTĚ. ALOIS MUSIL A POČÁTKY ORIENTALISTIKY V ČESKOSLOVENSKU

Projekt NAKI II (MK ČR), identif. kód: DG20P02VV006 
Nositelé grantu: Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., Knihovna AV ČR, v. v. i. a Památník národního písemnictví 
Řešitelé: A. Jůnová Macková (MÚA AAV), M. Vecková (KNAV), T. Pavlíček (PNP) 
Doba trvání projektu: od 2020 do 2022
Web

Hlavním cílem projektu je vývoj open source softwaru HIKO zaměřeného na zachycení historické korespondence a korespondenčních sítí za účelem zpracování a zpřístupnění unikátního kulturního dědictví z konce 19. a 1. poloviny 20. století. Vyvinutý software bude v rámci projektu aplikován na pramenný materiál a korespondenční sítě vůdčí osobnosti orientalistiky v meziválečném Československu, arabisty, orientalisty a biblisty Aloise Musila, které představují jedinečný historický pramen. Zmapování významného celku archivních materiálů umožní nahlédnout z nových úhlů pohledu na život Aloise Musila a do jím vytvořených sociálních sítí, jež určovaly kulturní rozvoj a politickou a finanční oporu rozvoje orientalistiky v Československu – etablování orientálních oborů na české univerzitě a interakci českých a německých orientalistů, včetně výzkumných platforem jako byl Orientální ústav. S využitím nového software bude formou webové aplikace zpřístupněna veřejná databáze korespondence Aloise Musila, jež představí korespondenční sítě meziválečné orientalistiky. Monografie zahrne kritické úvodní studie a korespondenci Aloise Musila s politickými špičkami První republiky, výstava a kritický katalog představí budování československé orientalistiky na pozadí kulturních a hospodářských zájmů Československa v Orientu. Druhá monografická publikace zahrne inventář Musilova osobního fondu z PNP – soupis dosud jen v omezené míře přístupného pramenného materiálu, s doprovodnými kritickými studiemi. Digitalizace a zveřejnění korespondence Aloise Musila s orientalisty a politiky První republiky přispěje k uchování významných pramenů k dějinám vědeckého i kulturního života v 1. polovině 20. století. Software HIKO bude vyvíjen s ohledem na standardy pro evidenci historické korespondence a bude využitelný pro další projekty mapující korespondenci historických osobností. 

 

PŘÁTELSTVÍ V KONTEXTU POLITICKÝCH A LITERÁRNÍCH ZÁPASŮ: TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK A JOSEF SVATOPLUK MACHAR

Projekt GAČR, identif. kód: SGA0202000001 
Nositelé grantu: Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., Památník národního písemnictví 
Řešitelé: Helena Kokešová (MÚA AAV), Petr Kotyk (PNP) 

Projekt usiluje zhodnotit dlouhodobý vztah mezi politikem a filozofem T. G. Masarykem a básníkem J. S. Macharem. Akcentováno je přitom téma přátelství dvou mužů-intelektuálů, sledovány budou společenské a osobní předpoklady vzniku jejich přátelství, jeho povaha a stvrzování ve veřejných politických a literárních zápasech, dále bude pozornost věnována interferenci mezi soukromým a veřejným prostorem. Tato nová perspektiva přispěje k pochopení tvorby a činnosti a vůbec modelů jednání význačných osobností, ke studiu často přehlížených souvislostí mezi politikou, myšlením a literaturou. Východiskem výzkumu je korpus více než 500 nedávno znovu objevených dopisů. Výstupy projektu budou tři publikace: mezioborově zpracovaná monografie o Masarykovi a Macharovi a dva svazky obsáhle komentované edice jejich vzájemné korespondence, první z období 1897–1900, druhý z let 1901–1932. Dále budou uveřejněny dvě analytické studie. 

 

2020

OD PRAMENE K EDICI. ZPŘÍSTUPNĚNÍ FONDŮ ČESKÉ LITERATURY A JEJICH VYUŽITÍ V EDIČNÍ PRAXI

Projekt NAKI II (MK ČR), identif. kód: DG16P02H033
Nositelé grantu: Památník národního písemnictví a Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.
Řešitel: T. Pavlíček (za PNP), J. Flaišman (za ÚČL AV ČR)
Doba trvání projektu: od 2016 do 2020
Web

Cílem projektu je zpracování a internetové zpřístupnění reprezentativního výboru archivních fondů předních osobností české literatury 19. a první poloviny 20. století a vytvoření pracoviště, jež bude provádět soustavné zveřejňování dalších, z badatelského pohledu důležitých souborů digitálních kopií archiválií. Totéž pracoviště, koncipované v úzké koordinaci se specializovaným textologickým týmem, dále na základě nově vyvinuté komunikační platformy a postupů ověřených v rámci řešení projektu, zajistí průběžné poskytování podkladového materiálu pro přípravu svazků Kritické hybridní edice. Kromě zpřístupnění významného celku jedinečných kulturních hodnot nejširšímu okruhu zájemců (zejména prostřednictvím portálů www.badatelna.eu a www.esbirky.cz) projekt významně podpoří soustavnou vědeckou ediční přípravu klíčových literárních textů a souborů děl. Neméně významnou funkci pak bude plnit v souvislosti s ochranou kulturního dědictví. Před digitalizací bude přezkoumán fyzický stav archiválií a poškozené jednotliviny či rozsáhlejší celky fondů budou zařazeny do programů odkyselení ohroženého papírového materiálu či náročnějších forem restaurátorského ošetření. Ke klíčovým výstupům projektu bude patřit certifikovaná metodika upravující třídění a popis archivních celků české literatury sledovaného období s ohledem na specifický materiál. Metodika zahrne i základní instrukce týkající se výběru dokumentů vhodných k digitalizaci a přiblíží postupy pro přípravu podkladů k edičnímu zpřístupnění prioritních částí archivních fondů (zejména korespondence a rukopisů). V rámci projektu bude nově vyvinut software umožňující vzájemnou komunikaci a výměnu dat mezi archivním a textologickým pracovištěm. Další softwarová aplikace se bude týkat procesu přípravy kritických vědeckých elektronických edic. V rámci projektu budou připraveny dvě knižní edice tohoto typu a zveřejněny čtyři odborné články mapující aktuální stav tématu a průběžně prezentující výsledky projektu.

 

2019

HUNGARIKA VE FONDECH PAMÁTNÍKU NÁRODNÍHO PÍSEMNICTVÍ

Grant Maďarsko
Nositel grantu: Filozofická fakulta Budapešťské univerzity
Řešitel: M. Sládek
Doba trvání projektu: od 2013 do 2017

Cílem projektu je sepsat hungarika ve sbírkách Literárního archivu Památníku národního písemnictví (ve zpracovaných a dle možností i v nezpracovaných fondech), vydat soupis těchto hungarik, a tím usnadnit bádání českých a maďarských badatelů zabývajících se česko-maďarskými vztahy a kontakty. Výsledkem bude tištěný soupis v české a maďarské verzi. Zvláštní pozornost je věnována osobním fondům Arno Krause, Františka Brábka, Karla Krejčího, fondu Svazu československých spisovatelů. Součástí soupisu budou na základě požadavků maďarské strany i slovacika vzniklá před rokem 1918, soupis hungarik se tak může stát základem pro stále chybějící soupis slovacik ze sbírek LA PNP. 

 

JOSEF PORTMAN (1893–1968). REGIONÁLNÍ OSOBNOST S EVROPSKÝM PŘESAHEM

Projekt GA ČR, reg. č.: 16-05789S
Nositel grantu: Památník národního písemnictví
Řešitel: V. Hubáčková
Doba trvání: od 2016 do 2019

Cílem projektu je výzkum, odborné zpracování a digitalizace fondu Josefa Portmana, jehož podstatná část je uložená v oddělení uměleckých sbírek PNP. V rámci projektu bude objasněna historie Portmanovy sbírky a jejích souvislostí s Karáskovou galerií. Na základě výzkumu celého fondu v uměleckých sbírkách a vybraných materiálů uložených v oddělení knihovny a literárního archivu PNP bude pomocí aktuálních uměleckohistorických metod v sociokulturním kontextu komplexně interpretován život a dílo Josefa Portmana, tiskaře, bibliofila a sběratele. Podstatná část výzkumu bude věnována jeho sběratelské činnosti a objasnění jeho vztahů s domácími a zahraničními umělci. Portman spolupracoval s řadou českých výtvarných umělců, např. Zdenkou Braunerovou, Josefem Váchalem, Janem Konůpkem, Miladou Marešovou, Karlem Svolinským, Antonínem Strnadelem, Václavem Maškem, Helenou Šindelářovou-Žváčkovou, z literátů patřili k jeho nejoblíbenějším Otokar Březina, Miloš Marten a Jaroslav Durych. Snaha překročit hranice domácího prostředí a navázat kontakt se světovou kulturou se projevila ve výběru literárních námětů i autorů výtvarné výzdoby tisků. Jako jeden z prvních nakladatelů u nás vydal texty Franze Kafky, pro jejichž výzdobu našel rovnocenného tvůrce – německého grafika Alberta Schamoniho. Pro spolupráci na svých tiscích hledal Portman i další zahraniční výtvarníky, např. Georga Rouaulta, Georga Grosze aj. Na toto téma chybí samostatná odborná studie. Nedostatečně prozkoumaná a teoreticky zhodnocená zůstává Portmanova sběratelská činnost. Projekt se zaměří na uvedená témata a bude se opírat o podrobný výzkum primárních i sekundárních pramenů, především Portmanova fondu PNP, materiálů z Městské galerie v Litomyšli, Regionálního muzea v Litomyšli, několika státních oblastních archivů a soukromých sbírek. Hlavním výstupem bude kolektivní monografie Josef Portman (1893–1968). Na pomezí bibliománie, která obsáhne všechny aspekty Portmanovy mnohostranné osobnosti. Nejvýznamnější sbírkové předměty budou zveřejněny v Registru sbírek výtvarného umění a na dalších specializovaných webových portálech. 

 

ZKUŠENOST EXILU. OSUDY EXULANTŮ Z ÚZEMÍ BÝVALÉHO RUSKÉHO IMPÉRIA V MEZIVÁLEČNÉM ČESKOSLOVENSKU

Projekt NAKI II (MK ČR), identif. kód: DG16P02R057
Nositel grantu: Památník národního písemnictví
Řešitel: M. Kuthanová
Doba trvání projektu: od 2016 do 2018

Cílem projektu je prohloubení a rozšíření výsledků dosavadního bádání o tématu prostřednictvím základního výzkumu v archivech, muzeích, galeriích, ale i soukromých sbírkách především na českém území. Komplexní přístup k interpretaci dílčích výstupů i fenoménu emigrace jako celku vychází z moderního výzkumu v oblasti kulturní historie a národní identity. Předpokládaným cílem je představení jevu meziválečné emigrace v širokém spektru aspektů a zaměření na oblasti bádání, které dosud nestály v centru pozornosti a nabízejí potenciál nových poznatků, jako aktivity emigrantů neruských národností, popis každodenního života emigrantů, zkoumání jejich činnosti v oblasti divadla a filmu, osudy výtvarných umělců-emigrantů, činnost technické inteligence aj. Prostřednictvím výstavy a doprovodných programů bude téma prezentováno široké veřejnosti. Přitažlivou formou (výtvarné zpracování, jedinečné exponáty) se výstavní projekt pokusí přispět ke změně obecného povědomí o podobě migrace ze zemí bývalého carského Ruska a nabídnout vědecky podložený obraz oproštěný od ideologických interpretací a předsudků. Informačně různorodý potenciál výstavy významně přispěje k obohacení tradičního obrazu první republiky o fenomén ruské a ukrajinské diaspory, která tvoří významnou část kulturní historie a identity nejen České republiky, ale i dalších států Evropy a Ameriky. Ve své odborné části projekt nabídne možnost vědecké reflexe nových poznatků jak v podobě katalogu, tak v rámci mezinárodní vědecké konference. Jejím cílem bude podnícení badatelského zájmu o česká specifika východní emigrace směrem na západ. Setkání rovněž umožní prezentaci bohatých pramenů a sbírkových fondů k tomuto tématu, které se nacházejí na našem území, a mezinárodní výměnu výsledků bádání. Zvláštní pozornost bude věnována mapování různých kolektivních forem sdružování na bázi občanské společnosti, které byly organizační platformou pro většinu aktivit příslušníků emigrace jak u nás, tak v jiných zemích.

 

2016

MODERNISMUS – MACHAR – MASARYK: MYŠLENÍ, TVORBA A JEDNÁNÍ

Projekt GA ČR , reg. č.: 14-29050S
Nositel grantu: Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v.v.i.
Spolunositel: Památník národního písemnictví
Řešitel: P. Kotyk
Doba trvání projektu: od 2014 do 2016

Projekt má přispět k postižení stěžejní etapy utváření rané české moderny, během níž byly v polemických střetech formulovány hlavní zásady a v jejímž závěru došlo k názorové diferenciaci uvnitř mladé generace. Ústředním tématem výzkumu je oboustranně inspirující vztah mezi T. G. Masarykem a J. S. Macharem, a to v dobových intelektuálních, kulturních, literárních a politických souvislostech. Zaměřuje se na pojetí modernismu obou sledovaných osobností jako vůdčích představitelů literární, kulturní, vědecké, sociální aj. kritiky a na proměnlivý vztah mezi jejich myšlením, tvorbou a jednáním. Na přelomu 19. a 20. století procházela česká společnost významným přerodem, kdy docházelo k osamostatňování a profesionalizaci polí politiky, vědy i umění. V politice se dotvářela struktura politických stran a vytvářelo se schéma politického vzestupu, které často vedlo přes žurnalistické a též nově se ustalující politické struktury. S prosazujícím se masovým charakterem politiky se dařilo propojit organizační stranickou strukturu s nově vytvářenou členskou základnou. Zároveň probíhal proces restrukturalizace stranického spektra, v němž se nově uplatňovaly jak vznikající zájmové strany, tak dosud mimo parlament stojící sociální demokracie. V tomto přerodu měl zásadní význam postoj mladých spisovatelů, básníků a uměleckých kritiků, kteří vedli od osmdesátých let 19. století spor s národními ideály, přehodnocovali poměr mezi uměním a společností, prosazovali nezávislost umění na vnějších požadavcích, zejména národně vzdělávacích. Přestože se umělecká moderna ke stranické politice stavěla kriticky a odmítala ideologickou manipulaci obou liberálních stran, hledala řada jejích představitelů způsoby veřejného působení při zachování zásadních požadavků kriticismu a individualismu vytknutými již T. G. Masarykem. Markantním příkladem pokusu o spolupráci politiků a umělců je manifest Česká moderna z podzimu 1895 nebo aktivity J. S. Machara, Viktora Dyka, S. K. Neumanna a dalších. Vliv těchto osobností stoupal úměrně s šířící se skepsí z dobového politického modelu a z uvolňování rakouské identity (nejen) v české společnosti. Prosazování se nepolitické politiky také souviselo s diskreditací rakouské a za doby monarchie se etablující politiky v době gradujícího nacionálního programu za světové války. Srovnatelné pohyby přitom můžeme sledovat v českých, polských, maďarských a s jistým předstihem též v německých zemích.

 

2014

PROJEKT COMMUNITAS PRO PRAXIS – PARTNERSTVÍ PRO PRAXI

reg. č. projektu: CZ.1.07/2.4.00/17.0133
doba trvání projektu: od 1. 8. 2011 do 31. 7. 2014
operační program: OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost
řešitel za PNP: N. Macurová
výstup: příručky – Pokyny pro zpracování archivního materiálu v Literárním archivu PNP a Manuál k vyplňování programu Janus Archiv v Literárním archivu PNP 

 

2011

KARÁSKOVA GALERIE – II. ČÁST. ČESKÉ VÝTVARNÉ UMĚNÍ PŘELOMU 19. A 20. ST. A 1. POLOVINY 20. ST.

projekt MK ČR, identif. kód.: DE06P04OMG012
řešitel: R. Dačevová a kol.
doba trvání projektu: od 2006 do 2011
výstup: publikace – Karáskova galerie. České výtvarné umění přelomu 19. a 20. století a první poloviny 20. století ve sbírce Karáskovy galerie, edice Depozitář, PNP, Praha 2012

 

JIŘÍ KARÁSEK ZE LVOVIC – SBĚRATEL EVROPSKÉHO VÝZNAMU

projekt GA ČR, reg. č.: 405/07/1589
řešitel: A. Petruželková a kol.
doba trvání projektu: od 2007 do 2011
 výstup: výstava – Anatomie knihovny, letohrádek Hvězda, Praha 2012 a publikace – Knihovna Karáskovy galerie a její světy, Arbor vitae a PNP, Praha 2011

 

2007

PŘÍPRAVA EDICE BAROKNÍHO ROMÁNU VELIKÝ ŽIVOT PÁNA A SPASITELE NAŠEHO KRISTA JEŽÍŠE OD KAPUCÍNA MARTINA Z KOCHEMU

projekt GA ČR, reg. č.: 405/05/0095
řešitel: M. Sládek
doba trvání projektu: od 2005 do 2007
výstup: publikace – Miloš Sládek: Veliký život Pána a Spasitele našeho Krista Ježíše od kapucína Martina z Kochemu, Argo, Praha 2007

 

SOUPIS GERMANIK V LITERÁRNÍM ARCHIVU PNP

projekt GA ČR, reg. č.: 405/05/2679
řešitel: N. Macurová
doba trvání projektu: od 2005 do 2007
výstup: tištěný soupis, ev. CD

 

2006

ZPRACOVÁNÍ FONDU JOSEFA HLÁVKY

projekt Nadace Nadání Jos., M. a Z. Hlávkových, Národohospodářský ústav Jos. Hlávky
řešitel: V. Dyková
doba trvání projektu: od 2003 do 2006
 výstup: tištěný soupis

 

2005

SOUPIS FONDU A SCÉNÁŘ K EXPOZICI SPISOVATELE JAROSLAVA FOGLARA

projekt MK ČR, identif. kód.: DA00P01OLK003
řešitel: D. Lábusová
doba trvání projektu: od 2000 do 2005
 výstup: tištěný soupis

 

NEZNÁMÉ HODNOTY (ZPRACOVÁNÍ, SOUPIS, ZPŘÍSTUPNĚNÍ FONDU)

projekt MK ČR, identif. kód.: DA04P01OUK011
řešitel: H. Klínková, A. Petruželková
doba trvání projektu: od 2004 do 2005
výstup: tištěný soupis

 

2004

SOUPIS OSOBNÍHO FONDU JANA WERICHA

projekt MK ČR, identif. kód.: DA01P01OUK021
řešitel: R. Ferklová
doba trvání projektu: od 2001 do 2004
 výstup: tištěný soupis

 

ARCHIV – DATABÁZE LITERÁRNÍHO ARCHIVU PNP

projekt GA ČR, reg. č.: 405/02/0104
řešitel: N. Macurová a kol.
doba trvání projektu: od 2002 do 2004
 výstup: realizováno

 

2003

SOUPIS POLONIK ULOŽENÝCH V LITERÁRNÍM ARCHIVU PAMÁTNÍKU NÁRODNÍHO PÍSEMNICTVÍ

projekt MK ČR, identif. kód.: DA00P01OLK004
řešitel: M. Sládek
doba trvání projektu: od 2000 do 2003
 výstup: tištěný soupis, ev. CD

 

2002

KRITICKÁ EDICE VZÁJEMNÉ KORESPONDENCE FRANTIŠKA HRUBÍNA A VÁCLAVA ČERNÉHO Z LET 1945–1953

projekt MK ČR, identif. kód.: DA01P01OUK022
řešitel: R. Hamanová
doba trvání projektu: od 2001 do 2002
 výstup: publikace – František Hrubín – Václav Černý: Vzájemná korespondence z let 1945–1953, Torst, Praha 2004

 

KATOLICKÁ MODERNA V ZRCADLE KORESPONDENCE

projekt MK ČR, identif. kód.: DA01P01OUK027
řešitel: H. Klínková
doba trvání projektu: od 2001 do 2002
 výstup: článek – „Katolická moderna v zrcadle korespondence – zpráva o dvou edicích“, sborník Literární archiv, PNP, Praha 2004

 

2001

KARÁSKOVA GALERIE – I. ČÁST. ČESKÉ VÝTVARNÉ UMĚNÍ 19. STOLETÍ

projekt MK ČR, identif. kód.: DA00P01OOU001
řešitel: R. Dačevová a kol.
doba trvání projektu: od 2000 do 2001
 výstup: výstava – Sen o říši krásy I., II., Obecní dům, Praha 2001 a
publikace – Sen o říši krásy, Obecní dům, Praha 2001

 

PRŮVODCE PO FONDECH LITERÁRNÍHO ARCHIVU PAMÁTNÍKU NÁRODNÍHO PÍSEMNICTVÍ DO ROKU 1997

grant GA ČR, reg. č.:405/98/0053
řešitel: N. Macurová a kol.
doba trvání projektu: od 1998 do 2001
 výstup: CD

 

VĚDECKÉ ZPRACOVÁNÍ A ZHODNOCENÍ OSOBNÍHO FONDU A KNIHOVNY VLADIMÍRA HOLANA

projekt MK ČR, identif. kód.: DA98P01UKK008
řešitel: T. Pavlíček, A. Petruželková
doba trvání projektu: od 1998 do 2001
 výstup: tištěný soupis

 

1999

RUSKÁ A UKRAJINSKÁ EMIGRACE V MEZIVÁLEČNÉM ČESKOSLOVENSKU I., II. (KULTURNÍ A VĚDECKÝ PŘÍNOS)

granty GA ČR , reg.č. : 404/93/0262, 409/97/0818
nositel grantu: Slovanský ústav AV ČR
spolunositel: Památník národního písemnictví
řešitel: M. Dandová, M. Zahradníková
doba trvání projektu: od 1993 do 1999
 výstup: publikace – Ruská a ukrajinská emigrace v Československé republice 1918–1938, Archiv AV ČR ve spolupráci s PNP, Praha 1996 a článek – „Ruská a ukrajinská meziválečná emigrace ve fondech PNP“, sborník Literární archiv, PNP, Praha 1999

 

Interní výzkumné úkoly

Studie týkající se knihovních celků
Řešitel: J. Kašpar
Výstup: pod názvem Významné osobnosti české vědy a kultury od dob starších po moderní epochu provenience sbírky starých tisků (sign S a SF) vyjde v roce 2020 v edici Depozitář, řada Studie.

Oddělení: Knihovna

 

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše