Profil a projekty
Metodické centrum pro knižní kulturu a literární muzea bylo založeno na konci roku 2014 jako jedno z metodických pracovišť pro oblast muzejnictví. Vzniklo z iniciativy Ministerstva kultury České republiky a je samostatným oddělením Památníku národního písemnictví. Vykonává dokumentační, metodickou, konzultační a školicí činnost.
Profil centra
Metodické centrum
- nabízí metodický servis a poradenství pro různé subjekty, zvláště pak pro literární muzea a památníky
- poskytuje informační servis, který umožňuje přístup k aktuálním informacím v oblasti knižní kultury a literárních muzeí prostřednictvím oborové knihovny
- na základě závěrů z kolokvií a konferencí pořádaných MC vytváří metodiky a modelové projekty podle požadavků uživatelů
- nabízí vzdělávací pořady a dílny pro všechny stupně škol
- zapojuje se do výuky na VŠ (přednášky, odborné stáže pro studenty)
Koncepce rozvoje Metodického centra pro knižní kulturu a literární muzea 2021−2025
Projekty
Průvodce muzejními a galerijními knihovnami ČR
Předkládaná publikace, kterou vydává Metodické centrum pro knižní kulturu a literární muzea Památníku národního písemnictví (MC PNP) ve spolupráci s Knihovnickou komisí Asociace muzeí a galerií (AMG), je koncipována jako informační příručka a zároveň propagační publikace pro odbornou i širší veřejnost. Cílem je prezentovat základní údaje o těchto knihovnách, představit jejich služby, digitální knihovny a online katalogy a rovněž prezentovat jejich odborné, regionální, historické a speciální fondy včetně vybraných unikátů.
Portál literárních muzeí a památníků v ČR
Portál literárních muzeí a památníků funguje od roku 2016. Původním cílem projektu bylo soustředit a zpřístupnit na jednom místě informace o literárních muzeích a dalších paměťových místech spojených s literární historií na území ČR. Struktura portálu byla přizpůsobena požadavku vyhledávání podle literárních osobností, alternativní možností pro orientaci na portálu jsou místa na mapě. K muzeím a památníkům postupně přibývají sepulkrální památky (hroby, pamětní desky) a memorabilia. Uživatelsky vstřícný přístup k informacím na portálu usnadňuje orientaci na interaktivní mapě rovněž zahraničním zájemcům, pro něž je portál přeložen do angličtiny. Dlouhodobým cílem portálu je zvyšování zájmu české i zahraniční veřejnosti jak o „stopy“, dochované na místech paměti (předměty dokumentující informace o autorovi a jeho díle), tak o topografii české literární historie.